Alena Hellerová home sense design Pinterest Alena Hellerova Design
E-mail: design@alenahellerova.cz, Tel: (+420) 606 861 050
Zavřít

VĚDOMÉ BYDLENÍ ... 4 krůčky na cestě k vědomému bydlení

VĚDOMÉ BYDLENÍ ... 4 krůčky na cestě k vědomému bydlení
VĚDOMÉ BYDLENÍ ... 4 krůčky na cestě k vědomému bydlení

Doma odpočíváme, tvoříme, setkáváme se s našimi nejmilejšími a nabíráme síly no nového dne. Doma JSME. K tomu, aby se lidé ve svých domovech cítili příjemně a odnášeli si každý den ze dveří potřebnou dávku energie a klidu, je třeba více, než jen líbivý vzhled interiéru.                     
Spojitosti mysli, těla a duše jsou dnes předmětem diskuzí mezi lidmi více, než kdy předtím.  Hledáme způsoby, jak žít vědomě a načínáme témata jako trvalá vděčnost, naplnění v práci, hledání přirozené rovnováhy, odpočinek a spánek, civčení, jóga, výživa, meditace...Jednoduše řečeno, dnes již víme, že když žijeme lépe budeme se cítit lépe, a když se cítíme lépe, odrazí se stav našeho já ve všech ostatních oblastech života.                         

Má otázka zní: Jde váš domov v souladu vědomě? Nebo je prostředím, které tuto cestu spíše komplikuje?                                


Naše prostředí, naše prostory, naše domovy ovlivňují každý aspekt života. Domácí prostředí ovlivňuje naši náladu, schopnost vypořádat se se stresem, naše chutě či ochotu odpočívat.  To, v jakém prostoru žijeme může vnitřní nerovnováhu navýšit - nebo, pokud je interiér domova řešen vědomě, nastolit pohodu a prohloubit naše spojení se světem kolem nás. Náš domov by měl být v harmonii s naším charakterem a v souladu s tím, kdo jsme a jak žijeme. Je místem, kde můžeme živit našeho ducha, být sami se sebou.                                        

Jak můžeme sami začít pracovat na vědomém bydlení?                        

Poznejme sami sebe                                    
Než začnete vytvářet prostor, který vás má podporovat, je důležité nejprve zjišťovat a uvědomit si, jací jste a jak chcete žít. Pokud zápasíte s těmito otázkami, zkuste si sepsat seznam slov či frází, které popisují vaši spokojenost. Uvolněte se a shrňte vše, co vám přináší radost. Pokud potřebujete inspiraci, prozkoumejte Pintrest a posbírejte si obrázky, které vás zaujaly. Podívejte se na společné rysy interiérů, které vás nadchly a zkuste zakomponovat tyto prvky do představ a plánů o svém domově.  

Je to o doteku                          
Často říkám, že prostor není jen něco, co vidíte - je to něco, co zažíváte. Zážíváte jej všemi smysly. Zpojte je a vyživte tak svou duši. Přemýšlejte o každém z pěti smyslů a jak se může projevit ve vámi vysněném interiéru. Zvažte táké, jak chcete, aby váš prostor působil: Relaxačně nebo inspirativně? Útulně nebo povzbudivě? Pokud je útulnost vaší prioritou, hledejte důvtipné způsoby, jak vytvořit v místnosti pohodlí. (například přidání polštářů a měkkých pokrývek ve vhodných barvách).

Prostor na míru              
Jak budete pokračovat v objevování témat, která odráží váš charakter a zájmy, vybavení bytu se stane snadnější úlohou. Začleňte své oblíbené dekorace a vzpomínky z cest, které vám budou připomínat, co je vám drahé nebo kam chcete směřovat. Vyberte si  předměty, které vypráví váš příběh. Někdo, kdo miluje létání a letadla se bude rád každý den probouzet při pohledu na krásný dřevěný model helikoptéry, která jej bude motivovat k novým zážitkům.    

Spojení
Ti, kteří hledají duchovní rozměr, mohou jít ještě o krok dále a tvořit prostor, který umožňuje denní praxi meditace, motlitby či jiných rituálů. Začleněním duchovního komponentu se váš domov stává útočištěm a umožňuje spojení s vesmírem. Integrace těchto posvátných prvků přirozeně zlepší náladu. Napojení se a vlastní duchovní růst umožní cestu k srdci a podpoří vás na cestě za spokojeností.


Co znamená vracet se do prostředí, které je vytvářeno s úmyslem vědomého žití?: Budete naplněni radostí, budete moci nechat proudit energii lásky a všeobecného spojení se světem, můžete odpočívat, cítit se bezpečně a pohodlně, budete inspirováni a především v souladu sami se sebou. Domov bude více, než přístřeší. Bude zdrojem radosti, spojení, obnovy a inspirace.

frame-scrollup